Millenicom Hız Testi Hizmeti

Aşağıdaki resme tıklayarak ev internet hızınızı sorgulayabilirsiniz. Bu hız testini yaptığınız sürede bilgisayarınızda kullanmakta olduğunuz programların kapanmış olduğuna dikkat ediniz. Testten daha doğru sonuç almak için bu sırada ev internetin kullanılmaması daha doğru sonuç almanıza yardım destek olacaktır.

Hız testini başlattığınızda Millenicom merkez sunucularından, bir dosya indirilir sistem, bilgisayarınızdan indirilen dosyayı tanır ve o anda kullanmakta olduğunuz ev internet hızınızı hesaplama işlemini gerçekleştirir.

Millenicom testi nasıl yapılır?
Sunduğumuz Millenicom Testi ile hızlı bir şekilde internet bağlantısının band genişliğini veya hızını hesaplayabilirsiniz. Ölçümün mümkün olan en doğru sonuçları vermesi için sizlere özel bir sunucu oluşturduk.
Millenicom Testi devam ederken, internet üzerinden aynı anda başka yükleme işlemi yapılmaması ve internet bağlantısının kullanılmaması gereklidir.

Millenicom testi ile hız nasıl ölçülür?

Ölçümü başlattığınızda sunucumuzdan, Script’te bağlı olan bir dosya indirilmektedir. Script, bilgisayarınızın dosyayı indirdiğini algılar ve hangi ADSL hızına sahip olduğunuzu hesaplar.

Millenicom Hız Testi sonucu doğru mu?

Dosyanın indirilmesi başka etkenlerden dolayı uzadığında veya kısaldığında, ölçülen hızda farklılık olabilir. Bu etkenler şunlardır:

Sunucu hızı
Veri paketlerinin bir sunucudan indirilmesi gerektiği için bu sunucu, indirme işlemleri için maksimum band genişliğine sahip olmalıdır. Geleneksel birçok Webhosting paketlerinin hızları düşüktür. Biz, mümkün olan maksimum hıza rahatlıkla ulaşabilen yüksek hızda özel bir sunucu kullanmaktayız.

İnternet eylemleri
Millenicom Testi sırasında, bağlantınızın tüm band genişliğine gerek duyulmaktadır. Millenicom Testi ile birlikte internette gezdiğiniz ya da dosya indirdiğiniz takdirde, ölçüm sonucu yanlış olur. Emin olmadığınız durumlarda hızı tekrar ölçün ve hız testini günün farklı saatlerinde ve günlerinde tekrarlayın.

İnternet bağlantı hızı nelerden etkilenir?

İnternet erişimi, telefon hattından, internet servis sağlayıcınıza ulaşana kadar, aşağıdaki faktörlerden etkilenir:

Kullandığınız cihazın performansı
Cihaz performansı, ADSL hızının yanı sıra kesintileri de etkiler.

Telefon hattının kalitesi
Telefon hattı olarak döşenmiş olan bakır kablo, ince bir kablo ise aynı anda daha az veri taşınabilecektir.

Kabloda olabilecek etkileşimlerden ya da başka sebeplerden kaynaklı gürültüler
Bu tip gürültüler, ADSL erişiminin yavaşlamasına ya da sağlanamamasına sebep olabilir. Eğer sıklıkla kopmalar olan bir kablo ise, ses iletimi ile birlikte ADSL’de de kesintilere yol açar.

DSL santrallerindeki yoğunluk
DSL santrallerindeki yoğunluk, abonenin veri trafiği, internet servis sağlayıcının internet bulutuna ulaşamadan sıkışmasına ve yeterli veriyi sağlayamamasına sebep olur.

Telefon santraline uzaklık
ADSL, uzaklık arttıkça hızın azaldığı bir iletişim teknolojisidir. İdeal koşullarda, merkezi cihazların kurulu bulunduğu santralden 5.5 km mesafe uzaklığa kadar, 512 Kpbs’ye kadar hızlarda ADSL sağlanabilmektedir

Telefon santrallerinde kurulu DSLAM ( ADSL hatlarının sonlandığı cihaz) performansı

İnternet servis sağlayıcının kalitesi

Kullandığınız bilgisayarın durumu
Bütün bunların yanında, kullanmakta olduğunuz bilgisayarın konfigürasyonu ve durumu da internet kullanımınızı etkiler.